Inwestycje w sprzedaży Inwestycje w przygotowaniu Inwestycje zrealizowane Oferty specjalne Blog Kredyty

2024-01-13

Jakie są wymagane dokumenty do aktu notarialnego - jak to kosztowo wygląda?


Wizyta u notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego może budzić u wielu osób sporo stresu. Aby jak najbardziej go zminimalizować, przygotowaliśmy listę niezbędnych dokumentów, które należy ze sobą zabrać na takie spotkanie. Dzięki kompletowi ważnych informacji sporządzenie aktu notarialnego obejdzie się bez komplikacji. Przed skorzystaniem z usługi notarialnej, dowiedz się, jaka dokumentacja jest obowiązkowa.


Dokumenty niezbędne przy czynnościach notarialnych


Niezależnie od tego, z jaką sprawą przychodzimy do notariusza, zawsze należy pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowych dokumentów, które będą obowiązkowe w każdej sytuacji. Do wszystkich czynności notarialnych urzędnik będzie prosić Cię o przedstawienie ważnego dokumentu poświadczającego tożsamość - może być to zarówno dowód osobisty, jak i paszport - a także danych jak: numer PESEL, ważny adres zamieszkania, imiona rodziców oraz stan cywilny. W przypadku usług wykonywanych dla osób prawnych wtedy notariusz będzie wymagać także numeru NIP, KRS, REGON oraz aktualnego adresu siedziby przedsiębiorstwa wraz z odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego.


Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym - jakie dokumenty dla notariusza?


W przypadku sprzedaży mieszkania z drugiej ręki, czyli na rynku wtórnym, notariusz będzie prosić o przygotowanie księgi wieczystej nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedmiotem umowy jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - wtedy księga nie może być prowadzona. Urzędnik potrzebuje numeru księgi wieczystej - nie musisz organizować odpisu z sądu rejonowego. Będzie to w pełni wystarczająca informacja. Do aktu notarialnego wymagany będzie również tytuł własności. W tym przypadku musi dostarczyć go sprzedawca nieruchomości, wykazując, że posiada pełnię praw do dysponowania nią. Takim dokumentem może być zarówno akt notarialny, jak i akt poświadczenia dziedziczenia oraz postanowienie sądu o nabyciu spadku.


Nieruchomość obciążona hipoteką a akt notarialny


Zastanawiasz się, co w przypadku, gdy wybierana przez Ciebie nieruchomość, jest nadal obciążona kredytem hipotecznym? Osoba sprzedająca mieszkanie ma obowiązek uzyskać od banku zaświadczenie, w którym napisane jest, ile wynosi saldo kredytu, prowizja za wcześniejszą spłatę, przyrzeczenie wydania zgody na zwolnienie zabezpieczeń przez bank w momencie, gdy zostanie dokonana całkowita spłata, a także zawarta jest informacja o numerze rachunku do spłaty kredytu. W przypadku, gdy kupujący chce kupić nieruchomość na kredyt hipoteczny, musi dostarczyć notariuszowi zaświadczenie o udzieleniu takowego oraz umowę kredytową podpisaną z bankiem. Są to wymagane kroki przed ustanowieniem aktu notarialnego.


Pozostałe dokumenty do aktu notarialnego


Warto mieć na uwadze, że istotne będzie, czy nieruchomość stanowi samodzielny lokal mieszkalny, czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokali. Jeśli mamy do czynienia z pierwszą sytuacją, notariusz będzie wymagać takich dokumentów jak:

  • wspomniany numer księgi wieczystej i podstawa nabycia;
  • zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych, które wydaje spółdzielnia bądź wspólnota;
  • zaświadczenie o braku osób zameldowanych w mieszkaniu w momencie zakupu nieruchomości;
  • zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku bądź darowizny, które można otrzymać od Urzędu Skarbowego);
  • zaświadczenie o rewitalizacji, jeśli dotyczy to konkretnej nieruchomości.

Są to dokumenty niezbędne do podpisania aktu notarialnego przy zakupie mieszkania. Jeśli w grę wchodzi sprzedaż nieruchomości stanowiącej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, wtedy trzeba przygotować:

  • numer księgi wieczystej (jeśli jest) oraz podstawa nabycia;
  • zaświadczenie o powierzchni i położeniu lokali, wskazanie o braku zadłużenia w płatnościach oraz informacji, komu przysługuje prawo do lokalu;
  • zaświadczenie o braku osób zameldowanych w nieruchomości (jak wyżej);
  • zaświadczenie i uregulowaniu podatku od spadku lub darowizny (także jak w przypadku powyżej).

Jakie są wymagane dokumenty do aktu notarialnego - jak to kosztowo wygląda?

Lalak Development Sp. z o.o. 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 061618379
NIP: 9462646178
Kapitał zakł.: 12 138 500,00 zł

Lalak Nieruchomości Sylwester Lalak 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 432497322
NIP: 7121909753

Meblohurt Sp. z o. o. 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 060268003
NIP: 9462528220
Kapitał zakł.: 100 000,00 zł

Lalak Investment Sp. z o.o. 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 061607542
NIP: 9462645641
Kapitał zakł.: 12 907 000,00 zł

Lalak Holding Sp. z o.o. 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 146904406
NIP: 5272701392
Kapitał zakł.: 3 016 700,00 zł