Inwestycje w sprzedaży Inwestycje w przygotowaniu Inwestycje zrealizowane Oferty specjalne Blog Kredyty

2023-04-28

Rachunek powierniczy — co to jest, jakie ma zastosowanie?



Zastanawiasz się nad inwestycją we własne wymarzone mieszkanie? Jeśli tak, z pewnością choć raz o uszy obił Ci się termin, jakim jest rachunek powierniczy. To nic innego jak forma zabezpieczenia środków finansowych biorących udział w transakcji między podmiotami, które zawierają ze sobą umowę. Rachunek powstaje na podstawie umowy, celem, której jest odpowiednie zabezpieczenie interesów osoby decydującej się na nabycie nieruchomości. Istnieją różne rodzaje takich rachunków powierniczych. Warto je lepiej poznać, by wiedzieć, który wariant będzie odpowiedni w naszym przypadku.


Czym jest rachunek powierniczy?


Rachunek powierniczy stanowi specjalny rodzaj rachunku bankowego, którego prowadzenie jest obowiązkiem każdego dewelopera. Zarządza nim bank zlecający wypłatę środków na jego konto dopiero wtedy, gdy ten spełni określone w umowie deweloperskiej warunki. Taka idea powstała właśnie po to, by zabezpieczyć w skuteczny sposób interesy wszystkich osób, które są klientami firm deweloperskich.

W końcu niejednokrotnie słyszało się historie o tym, jak w efekcie problemów finansowych, inwestorzy nie byli w stanie dopełnić zobowiązań, przez co zaprzestawali prac, a sami nabywcy nieruchomości byli niestety pozostawieni sami sobie bez żadnej pomocy. Pojęcie rachunku powierniczego weszło w życie kilkanaście lat temu na podstawie ustawy deweloperskiej stanowiącej bazę również dla samych umów deweloperskich.


Kto może mieć rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy najczęściej dotyczy wyłącznie nieruchomości, czyli mieszkań kupowanych od dewelopera. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko on sam może posiadać taki szczególny rodzaj rachunku bankowego. Do grona ich właścicieli takowego można zaliczyć również jednostki prawne czy też organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej bądź jednostki samorządu terytorialnego. Przepisy mówią, że rachunek powierniczy dla osób fizycznych może mieć również osoba fizyczna, jednak tylko wtedy, gdy jest ona rolnikiem bądź prowadzi działalność zarobkową na własny rachunek. Dopuszcza się także tworzenie turystycznych rachunków powierniczych, które prowadzone są przez biura podróży.


Jakie są rodzaje rachunków powierniczych?


Istnieją dwa rodzaje rachunków powierniczych - otwarty i zamknięty. W tym pierwszym przypadku mechanizm wypłaty pieniędzy przebiega w następujący sposób. Dzieje się to dopiero po zakończeniu konkretnego etapu prac, który został ujęty w umowie. Inspektor nadzoru budowlanego udaje się na plac budowy i sprawdza, czy deweloper wywiązał się z określonych zobowiązań. Jeśli tak, firma deweloperska otrzymuje określoną na danym etapie transzę wypłaty z rachunku powierniczego. W efekcie uzyskane środki mogą być wykorzystane wyłącznie w celu realizacji przedsięwzięcia, dla którego wskazany rachunek powierniczy w ogóle powstał. Dlatego też nie mogą być finansowane inne inwestycje. Z kolei wszelkie zaniedbania, błędy, uchybienia będą wstrzymywały wypłatę i mogą doprowadzić do opóźnień w całym procesie inwestycyjnym. 

Z kolei rachunek powierniczy zamknięty działa nieco inaczej. Deweloper otrzymuje wypłatę całych zgromadzonych środków będących na rachunku powierniczym dopiero wtedy, gdy przenosi prawa własności, czyli najczęściej w momencie dostarczenia do banku aktu notarialnego.


Który rachunek powierniczy wybrać?


Pojawia się zatem pytanie, który rodzaj rachunku powierniczego będzie lepszy. Nie da się ukryć, że oba z nich są formą zabezpieczenia nabywcy mieszkania przed utratą pieniędzy. Jednak z perspektywy samego dewelopera korzystniejszym wyborem będzie rachunek otwarty, ponieważ umożliwia on bieżące wykorzystywanie zebranych środków na realizację konkretnej inwestycji. Dzięki temu deweloper ma zagwarantowaną płynność finansową i ma możliwość zarządzać pracami. Stąd też większość z nich decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.


Rachunek powierniczy — co to jest, jakie ma zastosowanie?

Lalak Development Sp. z o.o. 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 061618379
NIP: 9462646178
Kapitał zakł.: 12 138 500,00 zł

Lalak Nieruchomości Sylwester Lalak 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 432497322
NIP: 7121909753

Meblohurt Sp. z o. o. 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 060268003
NIP: 9462528220
Kapitał zakł.: 100 000,00 zł

Lalak Investment Sp. z o.o. 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 061607542
NIP: 9462645641
Kapitał zakł.: 12 907 000,00 zł

Lalak Holding Sp. z o.o. 20-093 Lublin, ul. Chodźki 10a
REGON: 146904406
NIP: 5272701392
Kapitał zakł.: 3 016 700,00 zł